دانشگاه ارومیه

UrmiaUniversity

دانشگاه ارومیه در سال ۱۳۴۴ به ریاست مهندس شیبانی در قالب دانشکده کشاورزی به صورت محدود آغاز به کار کرد.

در سال ۱۳۴۸ دانشکده کشاورزی و دامپروری رضائیه شروع به گسترش حوزه های فعالیت خود نمود که منتج به راه اندازی دانشگاه رضائیه شد.

پس از انقلاب ۵۷ در ایران، نام این دانشگاه نیز به دانشگاه ارومیه تغییر یافت.

رئیس دانشگاه: دکتر حسن صدقی گمچی

تارنمای دانشگاه: http://www.urmia.ac.ir 

لطفا تصاویر، اخبار و اطلاعات خود را درباره فعالیت های مختلف دانشجویی- صنفی، فرهنگی و هنری، سیاسی و ورزشی- در طول سال های مختلف در این دانشگاه برای ما ارسال کنید.

شما می توانید از طریق بخش دیدگاه ها و یا پست الکترونیکی [email protected]  با ما در تماس باشید.

سال ۱۳۷۴

فعالین ترک دانشگاه در اعتراض به یکی از نظرسنجی های صدا و سیما در یکی از خیابان های ارومیه تحصن کردند.این تحصن با دخالت یگان ویژه به ضرب و شتم دانشجویان منجر شد.

سال ۱۳۸۰

آذر: دانشجویان با تحصن ۲ هفته ایی خود برکناری دکتر حب النقی رئیس دانشگاه را رقم زدند.

سال ۱۳۸۱

بهمن: دانشجویان ارومیه هم صدا با دانشجویان ۵۱ دانشگاه دیگر با تعطیلی کلاس های خود به حکم ارتداد دکتر هاشم آغاجری اعتراض کردند که در نهایت این حکم لغو گردید.

سال ۱۳۸۲

برنامه کنسرت در سالن چمران دانشگاه ارومیه با حمله بسیج دانشجویی بهم خورد و به درگیری فیزیکی دانشجویان با بسیج منجر شد. مسعود حسن آبادی و چند نفر دیگر از دانشجویان شاکی از بسیج حکم محرومیت از تحصیل دریافت کردند.

خرداد: دانشجویان در اعتراض به انسداد سیاسی، عدم تایید لوایح دوگانه خاتمی و زمزمه خصوصی سازی خدمات رفاهی دانشگاه ها تحصن کردند که با دخالت نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات این تحصن در شب ۳۱ خرداد پایان یافت و بیش از ۲۰۰ تن از شرکت کنندگان در آن تحصن بازداشت شده و ۱۸ تن از آنان جهت انجام تحقیق و تکمیل پرونده تحویل اداره کل اطلاعات آذربایجان غربی گردیدند.

مرداد: ایرج ارشادخواه، دبیر سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ارومیه با حکم دادگاه انقلاب به چهار سال حبس تعلیقی محکوم شد.

شهریور: هفت‌نفر از دانشجویان دانشگاه ارومیه «به اتهام واردآوردن خسارت به اموال دانشگاه و ایجاد آشوب و بلوا در محیط دانشگاه»، برابر آیین‌نامه‌ی کمیته‌ی انضباطی به منع موقت از تحصیل تا مدت دو نیم‌سال تحصیلی با احتساب سنوات محکوم شدند.

دی: کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی دانشگاه ارومیه در آخرین جلسه خود نشریات «دلتا» به مدیر مسئولی میلاد نیکول و «رهگذر» به مدیر مسئولی سونیا نوری را لغو امتیاز کرد. همچنین کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی دانشگاه ارومیه، استفاده از الفبای لاتین را به دلیل نامفهوم بودن کلمات برای اغلب مخاطبان و همچنین برای اعضا کمیته ناظر بر نشریات ممنوع اعلام کرد.

بهمن: بابک اسدی و دو تن دیگر از اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ارومیه به جرم شرکت در اعتراضات خرداد ماه سال جاری از سوی کمیته‌ی تجدیدنظر دانشگاه به یک ترم تعلیق قطعی و یک ترم تعلیق مشروط محکوم شدند.

بهمن: آرش حقانی عضو انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ارومیه به جرم شرکت در اعتراضات خرداد ماه سال۸۲، سخنرانی و تحریک دانشجویان در شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه تفهیم اتهام شد.

سال ۱۳۸۳

فروردین: ابوالفضل قربانیان دانشجوی فیزیک دانشگاه ارومیه به علت شرکت در اعتراضات خرداد ماه سال ۸۲ توسط کمیته انضباطی دانشگاه به ۲ ترم محرومیت از تحصیل محکوم شده بود ، شبانه توسط حراست دانشگاه از خوابگاه دانشجویان اخراج شد.

اردیبهشت: هادی سودبر عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ارومیه ، به علت شرکت در اعتراضات خردادماه ۸۲ ، به اتهام اقدام علیه امنیت داخلی کشور ، تحریک دانشجویان به اغتشاش و شرکت در تجمعات غیرقانونی در شعبه ۴ دادگاه انقلاب اسلامی ارومیه محاکمه شد.

آبان: سیامک کاظمی دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ارومیه به شعبه اول دادگاه عمومی ارومیه احضار شد.

آذر: چند تن از دانشجویان شرکت کننده در تجمعات دانشکده ادبیات دانشگاه ارومیه، به اتهام بر پایی تجمع و توهین به شورای صنفی به کمیته انضباطی احضار شدند.

دی: سجاد نیکنام مدیر مسئول نشریه دانشجویی «هم آوا» با شکایت حراست دانشگاه ارومیه در کمیته انضباطی مورد بازجویی قرار گرفت.

دی: امتیاز نشریات دانشجویی« تلنگر» ، « چتر و باران » ، «عدد ۱۳» ، « قامت دوست » ، «حضور» ، «عصیر» ، « خانه شیشه ای » ، «پیام امروز» ، «خیزش» ، « بازتاب» ، « آلیشیق» و «کاوش » به بهانه عدم انتشار در یکسال گذشته از سوی کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی دانشگاه ارومیه لغو گردید.

سال ۱۳۸۴

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ارومیه به دلیل اردوی مختلط اعضای انجمن تعطیل شد.

سال ۱۳۸۵

توقیف نشریات اولوس ، هارای و گنج ایکینجی لر

خرداد: در اول خردادماه، در اعتراض به کاریکاتور روزنامه ایران تحصنی در مقابل دانشکده کشاورزی دانشگاه ارومیه برگزار شد. بعد از این تحصن سجاد آقا بالازاده، ابراهیم دهقان، رضا حیدری، حسین نوری، کریم حسین زاده، ائیلار ماکویی، یوسف سعیدی و سهند ایرانی بازداشت شدند.

آبان: کانون آذربایجان شناسی لغو امتیاز شد.

سال ۱۳۸۶

خرداد: مهدی حاج محمدی و اکبر پاشایی از فعالین دانشگاه ارومیه بازداشت شدند که در نهایت اکبر پاشایی به یک سال حبس تعلیقی محکوم شد.

مهر: مهناز محمدزاده شاعر و دانشجوی تربیت بدنی دانشگاه ارومیه به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و ترویج پان ترکیسم در شعبه یک دادگاه انقلاب ارومیه به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

آذر: پرویز سلطانی (آراز) دانشجوی سال دوم مهندسی ماشین آلات دانشکده کشاورزی دانشگاه ارومیه به پنج ماه حبس تعزیری و دو سال تعلیق از تحصیل محکوم شد.

آذر: ابراهیم رشیدی فعال دانشجوئی و فارغ التحصیل دانشکده مهندسی دانشگاه ارومیه غیابا به پنج ماه حبس تعزیری و پرداخت پنجاه هزار تومان جزای نقدی محکوم شد.

آذر: تجمع اعتراضی دانشجویان ارومیه

آذر: دو سال حبس تعلیقی ابراهیم دهقان، فعال دانشجویی دانشگاه ارومیه، تایید شد.

بهمن:  احضار به کمیته انضباطی و دریافت حکم محرومیت از تحصیل مجتبی ارجمندی به دلیل نطق در تریبون آزاد 

سال ۱۳۸۷

فروردین: تمامی اعضای شورای صنفی دانشگاه ارومیه در اعتراض به آنچه محدود ساختن حیطه شورای صنفی از سوی مسوولان دانشگاه می‌نامیدند استعفا دادند. شورای صنفی دانشجویان تنها نهاد دانشجویی باقی مانده بود که با رای مستقیم دانشجویان انتخاب می‌شد.

اردیبهشت:  امتیاز نشریه دانشجویی”یاغیش” به مدیر مسئولی حسین اسداللهی پس از انتشار یک شماره به حکم کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی دانشگاه ارومیه لغو گردید.

مرداد: الهه رادمهر دانشجوی شهرسازی دانشگاه ارومیه به علت پیگیری وضعیت برادرش سجاد رادمهر، دانشجوی زندانی، ۲ بار به کمیته انضباطی احضار و از سوی مسئولین دانشگاه مورد تهدید قرار گرفت.

آبان: رحمان رحیم پور فعال صنفی دانشگاه ارومیه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. در روز ۱۴ آبان دانشجویان دانشگاه ارومیه در اعتراض به تقلب در نتیجه آرا انتخابات شورای صنفی دانشجویی تحصن نمودند، بدنبال آن از روز ۱۸ آبان رحمان رحیم پور ناپدید گردید.

سال ۱۳۸۸

اردیبهشت: حضور جعفر توفیقی در دانشگاه ارومیه.حدود ۲۰۰ نفر از اعضای بسیج دانشگاه و جامعه و انجمن اسلامی با حضور مقابل درب اصلی دانشگاه ساعت ها از ورود توفیقی به درون دانشگاه جلوگیری کردند که در نهایت بیش از دو هزار نفر از دانشجویان به درب اصلی دانشگاه رفته و توفیقی را از سد بسیج عبور دادند.

خواندن یار دبستانی توسط دانشجویان حامی میر حسین موسوی در دانشگاه ارومیه سالن شهیر چمران در دوم خرداد ۱۳۸۸ بعد از پایان مراسم سخنرانی آقای دکتر توفیقی

 

خرداد: حضور میرحسین موسوی و زهرا رهنورد در دانشگاه ارومیه و سخنرانی در سالن این دانشگاه

mirhoseinrahnavardurumie

urumiekhordad

خرداد: علی خداپناهی از فعالین دانشجویی دانشگاه ارومیه در تاریخ ۲۴ خرداد بازداشت شد. او در مهر ماه ۸۸ در دادگاه انقلاب ارومیه محاکمه و به شش ماه حبس تعزیری و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شد.

خرداد: سید مسعود علوی در روز ۲۶ خرداد ماه  ۸۸ و به هنگام شرکت در تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه ارومیه، توسط حراست دانشگاه بازداشت و به دو ترم تعلیق توسط دانشگاه و دویست هزار تومن جزای نقدی و سی ضربه شلاق توسط دادگاه انقلاب شهر ارومیه محکوم شد.

خرداد: نشریه پردیس در خرداد ۸۸ لغو امتیاز شد.

بعد از وقایع اعتراضی مربوط به انتخابات در این دانشگاه احکامی به شرح زیر از طرف کمیته انضباطی صادر شده است:

پویا غلامرضایی، ۲ ترم تعلیق با احتساب سنوات و پس از آن اخراج از دانشگاه

محمدیاسر موسوی، یک ترم تعلیق بدون سنوات

حسام افشار؛ دانشجوی دکترا، دو ترم تعلیق

حدود ۵۰ دانشجو، منع از خوابگاه و امکانات رفاهی.

آبان: احسان اعتبار ، یکی از دانشجویان ورودی ۸۷ رشته فیزیک دانشگاه سراسری ارومیه ساکن خوابگاه وابسته به دانشگاه بر اثر انفجار ناشی از نشت گاز از پنجره اتاق خود واقع در طبقه چهارم دانشگاه به بیرون پرتاب شد و به روی سیم های برق سقوط کرد. وبلاگ ققنوس ارومیه در مطلبی به شرح جزئیات این حادثه دردناک و برخورد زننده رییس دانشگاه پرداخته است.

آبان: در پی حوادث اخیر و مرگ ۴ دانشجو بر اثر بی توجهی مسئولین دانشگاه ارومیه، شنبه سی ام آبان، حدود ۵۰۰ نفر از دانشجویان این دانشگاه در جلوی مسجد دانشگاه جمع شده و خواستاراستعفای صدقی رییس دانشگاه و همچنین طالعی معاونت امور دانشجویی دانشگاه ارومیه شدند.

آذر: ۱۲ دانشجوی دانشگاه ارومیه به دلیل تحصن در اعتراض به مشکلات صنفی به کمیته انضباطی احضار شدند.

ابولفضل آقا حسینی مدیر مسئول نشریه پردیس در پاییز این سال از دانشگاه اخراج شد. 

سال ۱۳۸۹

اردیبهشت: شورای صنفی دانشجویان به  منحل شد. حکم انحلال این نهاد دانشجویی در جلسه شورای دانشجویی دانشگاه ارومیه و با حضور حسن صدقی رئیس این دانشگاه صادر شد. فعالیت سیاسی بر خلاف آئین‌نامه شورای صنفی، توهین به تشکل‌های دانشجویی دانشگاه ارومیه از جمله دلایل انحلال این شورای صنفی عنوان شد.

shorasenfiurumia

تیر: مسعود علوی، دانشجوی دانشگاه ارومیه درپی تنظیم یک بیانیه دانشجویی توسط ماموران امنیتی بازداشت شد.

مرداد: ویدئو شعار نویسی در دانشگاه ارومیه

دی: تشدید فشار بر فعالان دانشجویی دانشگاه ارومیه و صدور احکام تعلیق و اخراج

– سید احمد حسینی دو ترم تعلیق با احتساب سنوات و در پی آن اخراج

– آوند ذاکری فردی دو ترم تعلیق با احتساب سنوات

– امیر رضایی دو ترم تعلیق با احتساب سنوات

– مسعود علوی دو ترم تعلیق با احتساب سنوات

دی: نشریه اردیبهشتگان در دی ماه ۸۹ به دلیل چاپ عکسی از آیت الله منتظری لغو امتیاز شد. یاسر احمدی مدیرمسئول این نشریه به کمیته انضباطی احضار شد.

montazerinashrie

اسفند: نشریه یاپراق توقیف شد.

اخراج ایمان قشقایی زاده به دلایل سیاسی و به بهانه آموزشی

سال ۱۳۹۰

اردیبهشت: احضار بیست تن از دانشجویان دانشگاه ارومیه به کمیته انضباطی

اردیبهشت: توقیف دو نشریه کردی دانشگاه ارومیه

خرداد:  توقیف نشریه دانشجویی اران

مرداد: امیر رضایی دانشجوی دانشگاه ارومیه از دانشگاه اخراج شد

سخنرانی پیام اولادعظیمی، مدیر مسوول نشریه شوریده سران، در حضور مدیر سیاسی وزارت کشور، در حمایت از جنبش سبز

مهر: توقیف نشریه دانشجویی دوران ما

آبان: چاپ عکسی از تعدادی ار دانشجویان دانشگاه در یک اردوی مختلط از سوی نشریه یوسف زهرا (متعلق به انجمن اسلامی مستقل)با اعتراض دانشجویان در دانشکده های مختلف رو به رو شد و دانشجویان از فروش این نشریه در دانشکده های مختلف جلوگیری کردند و درگیری هایی در دانشکده اقتصاد و دانشکده علوم بین دانشجویان و اعضای انجمن اتفاق افتاد.

nashrieurumie

آذر: توقیف نشریات دانشجویی شوریده سران. پیام اولادعظیمی (مدیرمسئول)، رضا احمدی (صاحب امتیاز)، پدرام ختاییلر، پیام کاسبی و سهیل عطایی (سه نفر از اعضای هیات تحریریه این نشریه) به کمیته انضباطی احضار شدند.

دی: توقیف نشریه نازلونامه

بهمن: صدور دو ترم محرومیت از تحصیل برای پیام اولادعظیمی، یک ترم برای صادق رستمیان و دو ترم برای سعید نقویان.

سال ۱۳۹۱

تیر: سید احمد حسینی دانشجوی کار‌شناسی ارشد این دانشگاه پس از یک سخنرانی ۲ دقیقه‌ای در تالار چمران دانشگاه با حکم کمیته انضباطی این دانشگاه از تحصیل محروم و از دانشگاه اخراج شد. نامبرده که پس از سخنرانی در روز ۱۶ آذر ۸۹ در تریبون آزاد این دانشگاه با تعلیق ۲ ساله مواجه شده بود؛ نهایتا در روز ۹۱/۰۴/۱۲ بخاطر اتمام سنوات آموزشی‌اش از دانشگاه اخراج گردید.

دی: توقیف نشریه دانشجویی آبی تا بیکران، بهروز اوقاتی مدیرمسئول به کمیته انضباطی احضار شد.

سال ۱۳۹۲

تیر: جمهور غیاثی فعال دانشجویی دانشگاه ارومیه به اتهام “تحریک دانشجویان و اعتشاش” به کمیته انضباطی دانشگاه احضار شد.


در تکمیل اطلاعات این صفحه با ما همکاری کنید.

بازگشت به صفحه اصلی

۱ پاسخ به تا “دانشگاه ارومیه”

 1. ابوالفضل قربانیان
  ۱۷ شهریور ۱۳۹۲ ۸:۰۹ ب.ظ #

  ۱۳۸۰: آذرماه
  دانشجویان با تحصت ۲ هفته ایی خود برکناری دکتر حب النقی رئیس دانشگاه را رقم زدند
  ۱۳۸۱ بهمن
  دانشجویان ارومیه هم صا با دانشجویان ۵۱ دانشگاه دیگر با تعطیل کلاس های خود به حکم ارتداد دکتر هاشم آغاجری اعتراض کردند که منجر به لغو حکم گردید.
  ۱۳۸۲ خرداد
  دانشجویان در اعتراض به انسداد سیاسی، عدمتایید لوایح دوگانه خاتمی و زمزمه خصوصی سازی خدمات رفاهی دانشگاه ها تحصن کردند که با دخالت نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات این تحصن در شب ۳۱ خرداد پایان یافت و بیش از ۲۰۰ تن از شرکت کنندگان در آن تحصت بازداشت شده و ۱۸ تن از آنا جهت انجام تحقیق و تکمیل پرونده تحویل اداره کل اطلاعات آذربایجان غربی گردیدند.

نظر دهید


+ 9 = پانزده