فعالین دانشجویی علم و صنعت: «گفتمان چماق در علم و صنعت احیا شده است»

elmsanatpic

نمونه ای از نشریات وابسته به بسیج دانشجویی

با وجود تغییرات گسترده در بدنه مدیران دانشگاهی کشور، فعالین دانشجویی علم و صنعت همچنان از حمایت تیم ریاست دانشگاه بی بهره اند.

در ماه های اخیر نیز نشریات وابسته به گروه های «بسیج» و نزدیک به «دلواپسان» در دانشگاه علم و صنعت موجی از حمله های سازماندهی شده به فعالین مستقل دانشجویی ترتیب داده اند.

در همین راستا دانشجویان دانشگاه علم و صنعت گزارشی تهیه کرده اند که متن آن در اختیار دانشجونیوز قرار گرفته است:

مدتی‌ست که علم و صنعت شاهد موجی از سمپاشی،دروغ پراکنی و پرونده‌سازی‌هایی علیه فعالین دانشجویی است.

گروه وابسته به جریانات افراطی اصولگرا، وقیحانه در نشریات دانشگاهی و وبسایت‌های همسو مطالبی منتشر می‌کنند که آشکارا کذب محض است. برای نمونه در سایت‌ها و رسانه‌های خبری وابسته به جریانات خاص علم و صنعت، بدون هیچ ابایی نام بردن از اساتید و فعالین دانشجویی دانشگاه و بهتان و برچسب زنی به آن‌ها به یک رویه عادی بدل گشته است.

مطالب سخیف و سراپا کذب مزین به ادبیات مخصوص گروه خاص دلواپس، که به هیچ وجه در شان شخصیت یک فرد دانشگاهی نیست. همچنین در نشریات منتسب به بسیج، به طور خاص به فعالین نشریاتی یا اعضای شورای صنفی با الفاظی رکیک توهین می‌شود و گاهی نیز به بهانه‌ی «بی‌حجابی» به دختران فعال اهانت می‌کنند.

همه این مسائل نشان می‌دهد گروه وابسته به جریان دلواپس به دلیل ضعف تئوریک و نداشتن گفتمانی بر اساس استدلال و منطق، به لمپنیسم در عرصه نشریات روی آورده است که یاداور گفتمان «چماق» این گروه در گذشته است. این پرونده‌سازی‌ها درحالی‌ست که مسئولین دانشگاه برای مقابله با نشر این اکاذیب و توهین‌ها هیچ اقدام عملی و رسمی صورت نداده‌اند.

لازم به ذکر است که اساتید وابسته به این جریانات که با وجود تعویض ریاست دانشگاه همچنان در تمامی ارکان دانشگاه ذی‌نفوذ هستند، به راحتی با خط‌دهی به دانشجویان طیف بسیج آن‌ها را به انتشار شبنامه‌ علیه اساتید و فعالین دانشجویی تشویق می‌کنند؛ و یا در مواردی دیگر یکی از این افراد در جلسه‌ی کمیته‌ی ناظر بر نشریات به طور مشخص مخالفت خود را با جریان غیر هم‌سوی خود اعلام می‌دارد و به صراحت می‌گوید: «جریان دومی خردادی، باز هم دارد دانشگاه را می‌گیرد و خواسته‌ی ما این است که همین الان جلوی این جریانات گرفته شود.» و علنا خواستار برخورد با دانشجویان تحول‌خواه و احضار آن‌ها به کمیته انضباطی به جرم داشتن عقیده‌ای متفاوت می‌شود. همین‌طور ابداع «قانون در لحظه» نیز شگرد جدید کمیته‌ی ناظر بر نشریات برای مقابله با انتشار نشریات از سوی طیف تحول‌خواه است که این کمیته به هر نحوی سعی در غیر قانونی جلوه دادن فعالیت‌های نشریاتی آنان دارد.

بحث دیگری که مطرح می‌شود، مسئله‌ی تشکل سیاسی فراگیر در دانشگاه است. بعد از تایید اساسنامه ارائه شده توسط هیئت موسس انجمن اسلامی، فعالین دانشگاه و دانشجویان انتخابات این تشکل را تحریم کردند. چرا که اساسنامه‌ی این تشکل امکان هرگونه فعالیت مستقل را با توجه به وجود شورای ناظر(متشکل از افراد هیئت موسس و گروه‌های خاص) از بین برده بود. همین‌طور با توجه به گذشت بیش از یک سال از درخواست گروهی از دانشجویان مستقل برای تاسیس “انجمن اسلامی آرمان دانشجویان” بالاخره در تاریخ ۱۲ خرداد، هیئت نظارت بر تشکل‌های دانشگاه با تاسیس آن موافقت کرد؛ اما جریان تمامیت‌خواه دانشگاه گشایش تشکلی غیر از تشکیلات طیف بسیج را خط قرمز خود خوانده و با نشر اخبار کذب در خبرگزاری‌های اصولگرا تلاش مضاعفی را در جهت تخریب وجهه هیئت موسس تشکل از طریق رواج دروغ‌هایی نظیر رانتی بودن آن، به کار گرفت.

این موارد، به مثابه مشتی از خروار فضای تقابلی علم و صنعت را توصیف می‌کند و لزوم برخورد با این جریانات و گروه‌های معلوم‌الحال را بیش از پیش روشن می‌سازد؛ چرا که در صورت عادی شدن این قضایا و رواج این بدعت، دانشگاه به طور کامل دوقطبی شده و بدون شک آرامش محیط آکادمیک دانشگاه جای خود را به کشمکش‌های بی‌حاصل خواهد داد.

 نمونه ای از نشریات دانشجویی وابسته به بسیج

elmosanatdo

elmosanatse

هیچ نظری ثبت نشده است.

نظر دهید


× چهار = 12