نسیم اعتدال هنوز به دانشگاه شهرکرد نرسیده است!

جنبش دانشجویی دانشگاه شهرکرد که روزگاری درمیان دانشگاه‌های فعال کشور نامش در کنار دانشگاه‌هایی همچون پلی‌تکنیک تهران، بوعلی همدان و انوشیروانی بابل به نیکی برده می‌شد و در پیشبرد اهداف جنبش دانشجویی از هیچ اقدامی فروگذار نبود؛ این روز‌ها اما به واسطه‌ی فشار‌های شدیدی که در چند سال اخیر به فعالین دانشجویی این دانشگاه وارد شده، عرصه بر دانشجویان تنگ شده و فضای یأس و ناامیدی بر دانشگاه سایه افکنده است.

با وجود بیش از یکسال تلاش بی‌وقفه‌ی فعالین دانشجویی دانشگاه شهرکرد پس از روی کار آمدن دولت جدید و برگزاری تجمعات و تهیه‌ی طوماری با بیش از ۱۰۰۰ امضا به منظور تغییر ریاست دانشگاه و تحقق این مهم در تیرماه سال گذشته، متأسفانه انتصاب دکتر شاهمحمدی به عنوان سرپرست هم از میزان فشار‌‌ها نکاست و بسیاری از تصمیم‌گیری‌های کلان تحت تاثیر تفکر مدیریتی سابق که همچنان در بدنه شوراها و نهادهای تصمیم‌گیر دانشگاه رخنه کرده است، گرفته می شود.

درحالیکه در دانشگاه‌های سراسر کشور انجمن‌های‌ اسلامی یکی پس از دیگری بازگشایی و یا تأسیس شدند، مسئولین دانشگاه شهرکرد بازگشایی تشکلی با این نام را غیر قانونی می‌دانند! گفتنی است تنها در استان مجاور (اصفهان) در سال گذشته دانشجویان در دانشگاه‌هایی همچون اصفهان، علوم پزشکی، هنر، صنعتی، کاشان و … با نام “انجمن اسلامی دانشجویان” مجوز بازگشایی تشکل دریافت کرده‌اند.

در میان موارد متعدد نقض آیین‌نامه‌های موضوعه در زمینه‌ی تشکل‌های اسلامی دانشجویی در دانشگاه شهرکرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– عدم پاسخگویی در چارچوب تاریخ‌های تعیین شده در آیین‌نامه‌ در مورد بررسی اساسنامه که این مهلت در آیین‌نامه‌ی نظارت بر تشکل‌های اسلامی ۲ ماه است در حالیکه این روند در دانشگاه شهرکرد ۶ ماه به درازا کشید.

– رد صلاحیت کردن چند نفر از اعضای هیات مؤسس بدون ارائه‌ی دلیل و نامه‌ی کتبی به هیأت مؤسس برخلاف آیین‌نامه.

– درخواست شفاهی از هیأت مؤسس برای اصلاح اساسنامه در حالیکه در آیین‌نامه آمده است که درصورت عدم تایید اساسنامه از سوی هیأت نظارت مراتب را به صورت کتبی و با ذکر دلایل و مستندات به هیأت موسس اعلام کند.

اما بالاخره با پیگیری مصرانه، مداوم و بی‌وقفه‌ی جمعی از فعالین دانشجویی دانشگاه شهرکرد مجوز فعالیت یک تشکل منتقد با نام جمعیت اسلامی دانشجویان دانشگاه شهرکرد صادر شد. در این میان اما یک نکته بسیار جالب توجه است و آن موقت بودن این مجوز است و حتی یک بازه‌ی زمانی مشخصی برای این موقت بودن تعیین نشده‌است. در حالیکه که در هیچ یک از بندهای آیین‌نامه‌ی نظارت بر تشکل‌های اسلامی، امکان صدور مجوز به صورت موقت ذکر نشده و از منظر آیین نامه برای تشکل دانشجویی به عنوان یک نهاد نمی‌توان مجوز موقت صادر کرد و بند آیین‌نامه به این صورت است که «هیات نظارت پس از دریافت فهرست اسامی (در حد نصاب لازم)، حداکثر ظرف دو ماه نسبت به بررسی و تصویب اساسنامه و صدور مجوز برای تشکل واجد شرایط اقدام می‌نماید.» یعنی به‌گونه‌ای است که یا مجوز صادر نمی‌شود و یا مجوز فعالیت دائم صادر می‌شود و پس از آن اگر تشکل خلاف قوانین عمل کرد بسته به تصمیم هیأت نظارت با آن برخورد می‌شود.

این فشارها حتی گریبان تنها نشریه‌ی دانشجویی اصلاح‌طلب در دانشگاه شهرکرد یعنی «رستار» را هم گرفت و تنها نشریه‌ای که قرار بود در میان هیاهوی انتقادی نشریات تشکل‌های مخالف تفاهم هسته‌ای، از دستاوردهای دولت در عرصه‌ی دیپلماسی و بیانیه‌ی لوزان حمایت کند، به دلیل انتقاد از مدیران دانشگاه در دولت قبل و انتشار مقاله ای با عنوان ” معضل تک گویی” که در اعتراض به فضای بسته‌ ی دانشگاه‌ها و جامعه در دولت احمدی نژاد می‌پرداخت ؛ به مدت سه ماه توقیف شد! و حتی انتشار شماره‌ی فروردین آن (که از دفتر نشریات دانشجویی دانشگاه مجوز چاپ و نشر گرفته بود)در چاپخانه متوقف گردید!

و اما امروز دانشجویان فعال دانشگاه شهرکرد علیرغم انبوه فشارهایی که در چند سال اخیر متحمل شده‌اند بدون خستگی، همچنان در این راه پرفراز و نشیب در مسیرشان ثابت قدم اند و تنها انتظارشان از مسئولین تلاش در جهت تحقق وعده‌های انتخاباتی ریاست محترم جمهور و همت در جهت آنکه به عنوان مجری قانون در اجرای بی کم و کاست قانون کوتاهی نکنند و بدانند که در این راه تنها نیستند و دانشجویان آزادی خواه و عدالت طلب یاریگر قانون مداری مسئولین خواهند بود.

به امید روزی که وزش نسیم تدبیر و امید شامل حال دانشجویان دانشگاه شهرکرد هم شود و مسئولین دانشگاه به جای برگزاری “همایش ملی تدبیر” ابتدا در راستای اتخاذ تدبر و قانون گرایی در مجموعه تحت امر خودشان مبادرت ورزند…

 

منبع: وبسایت حزب اعتماد ملی

هیچ نظری ثبت نشده است.

نظر دهید


8 × = چهل هشت