احمد شیرزاد: وزیر علوم در مقابل فساد قاطعیت ندارد

آفتاب یزد- امید کاجیان : اختلاس ۳۲ میلیارد تومانی در وزارت علوم و در بحث صندوق رفاه دانشجویی هنوز آنقدر داغ هست تا به مانند سایر اخباری از این قبیل در گذر زمان به فراموشی سپرده نشود . اما مطمئنا رقم این اختلاس به آن میزانی نیست که بخواهد خبر یک رسانه ها باشدو مرتب از آن بگویند ! خبر چند روز پیش این اختلاس که به تایید مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم دولت جدید هم رسید ،تلنگری بود برما تا بدانیم که در حوزه وزارت علوم چه رخدادهای دیگری پیش آمده و یا ممکن است پیش بیاید که به عنوان فساد یا تخلف به شمار می آیند . آنچه که واضح است اینکه ، حوزه وزارت علوم از جمله بخش هایی است که نوع تخلفات احتمالی در آن را نمی توان فقط محدود به تخلفات مالی دانست.

در بحث آموزش عالی نوع خطاها به تناسب جایگاه آموزشی و فرهنگی آن متفاوت است. تخلفاتی که شاید پیش چشمان ما صورت بگیرند و در قالب لباس قانون ، از کنارمان بگذرند . غافل از اینکه این قانون از آن قانونهایی نیست که ما فکرش را می کنیم ! برای آنکه در این باره بیشتر بدانیم آفتاب یزد بی مناسبت ندانست تا با احمد شیرزاد رئیس کمیسیون آموزش مجلس ششم و استاددانشگاه در باره اختلاس اخیر وزارت علوم و سایر تخلفات احتمالی مر بوط به این حوزه گفتگو کند.
آقای شیرزاد با توجه به اینکه خود شما در دوره مجلس ششم به عنوان رئیس کمیسیون آموزش بودید ،و به هر حال در اموروزارت علوم سر رشته دارید ، فکر می کنید که رخداد اختلاس ۳۲ میلیارد تومانی درصندوق رفاه دانشجویی تحت نظارت این وزارتخانه حاوی چه مطالبی می تواند باشد ؟

هر چند در زمینه این اختلاس هنوز اطلاعات دقیق و ریزی داده نشده است. اما در بروز این اتفاقات نکات قابل توجهی است . اول اینکه در می یابیم در هیچ حوزه ای
نمی توان قسم خورد و گفت که در این بخش ما فساد نخواهیم داشت این اختلاس درس خوبی به ما می دهد که این حرف غلطی است که مثلا چون در وزارت آموزش پرورش که همگی فرهنگی هستند و معلمند، نباید نظارتی بر آن صورت بگیرد . در مورد وزارت علوم هم همین طور است در این وزارتخانه هم چه در بخش پولی و چه در بخش های دیگری که به خصوص مربوط به اعتبار دانشگاهی می شود باید نظارت قانون و مسیر عدل و انصاف وجود داشته باشد و همه مطابق آیین نامه ها و قوانین عادلانه مورد نظارت قرار بگیرند و اینکه فکر کنیم چون وزارت علوم است چنین فسادهایی درآن نمی افتد اصلا عقلانی نیست.
فکر می کنید چرا به یکباره اخبار اختلاس های مختلف به صورت متوالی از گوشه و کنار شنیده می شود آن هم با رقم های متفاوت و در بخش های مختلف ؟
در دوره دولت گذشته یک مشکلی وجود داشت . مثل حرفی که آقای رحیمی که هم اکنون به دلیل مشکلات پرونده مالی به زندان محکوم شدند زده بود . زمانی ایشان رئیس دیوان محاسبات مجلس بودند و این ایده را اولین بار از ایشان شنیدیم که می گفتند چون دولت آن زمان ، دولت پاکان و نیکان است ، بنابراین نیازی به نظارت ندارد و دیدیم که چه شد . مشکل این فسادها به نظر می رسد در جایی هست که برخی از افراد یک جناح خاص سیاسی تصور کردند که مثلا آقای الف یا ب ، چون منتسب به دوستان آنها ست او دیگر عیسی بافته و مریم رشته است ! در حالی که هر جایی که نظارت درست و بازرسی صورت نگیرد این فسادها وجود دارد .
در مورد وزارت علوم ، چه تخلفات دیگری مثل اختلاس یا بحث بورسیه های غیر قانونی می تواند وجود داشته باشد ؟
در مورد وزارت علوم به دلیل اینکه ارقام اقتصادی خیلی زیاد نیست و اختیارات افراد هم چندان نیست شاید فسادهای مالی اینچنینی بزرگ نباشد . مثلا رقم ۳۲ میلیاردتومان نسبت به باقی ارقام فسادها که می شنویم رقم زیادی نیست . هر چند فراموش نکنیم که فساد کوچک و بزرگ ندارد ! و باید با آن قاطعانه برخورد شود . ولی در ارتباط با وزارت علوم در بحث امتیازات دانشگاهی ومدارک تحصیلی ،می تواند فساد بیشتری رخ بدهد . اگر وزارت علوم ، وظایفش را درست انجام ندهد آن وقت ما با تورم مدارک قلابی روبه رو می شویم . افراد زیادی هستند که برایشان یک مدرک دانشگاهی از میلیاردها تومان با ارزش تر است و این تخلفات در صورت عدم توجه اتفاق خواهد افتاد . بنابراین آن فسادی که باید مراقب باشیم تا در بحث آموزش عالی ایجاد نشود بیشتر به مدارک و اعتبار دانشگاهی بر می گردد .

فکر می کنید چه عاملی باعث شیوع این گونه از تخلفات در حوزه وزارت علوم باشد؟
متاسفانه ما مواردی داریم که با یک برچسب به ظاهر قانونی نهادینه شده است . مثلا مدارک پولی . البته اشکال ندارد با رعایت قانون ، وجوهی هم از متقاضیان ادامه تحصیل اخذ شود ولی باید کاملا قانونی باشد و شخصی به دلیل اینکه پول می دهد از امتحانات و از آزمون های دانشگاهی عبور نکرده مدرک نگیرد، بلکه تمام مدارک صحت یک روند دانشگاهی طی شود .
نباید دانشگاه ها به خاطر احتیاجات مالی به ورطه ای بیفتند که اعتبار دانشگاهی شان از بین برود . من فکر می کنم در صورت افتادن در این دام ، فسادهای مهمی در حیطه وزارت علوم اتفاق می افتد . از طرفی دیگر مثلا شاهد هستیم که بحث مدرک فروشی یا رساله فروشی ، بازار پر رونقی پیدا کرده است و موسساتی هستند که رساله های تحقیقاتی چاپ کرده و به صورت آماده می فروشند و حتی مقالات علمی داریم که اسم اشخاص به آنها اضافه می شود . این ها فسادهای بسیار قابل توجهی است که نباید از نظر دور داشته شود .
به هر حال وزارت علوم در دولت جدید ، حاشیه های زیادی هم داشت مثل تغییر چند وزیر در مدت زمانی کوتاه ، عملکرد وزارت علوم را در دولت جدید چگونه ارزیابی می کنید ؟

وزارت علوم به تیغ مخالفت های جناحی مجلس دچارشد و متاسفانه تا قبل از آقای فرهادی نگذاشتند تا وزرایی که پیشنهاد شدند و یا کاندیداهایی که معرفی شدند کارشان را انجام بدهند . بخصوص جلوی تلاش های آقای فرجی دانا که به لحاظ استانداردهای علمی و حساسیت هایشان کاملا مورد اعتماد جامعه دانشگاهی بودند راگرفتند و این جای تاسف است . البته آقای فرهادی هم که هم اکنون وزیر هستند به ضوابط توجه دارند و قبلا هم سابقه وزارت داشتند ولی نیاز به قاطعیت و حساسیت بیشتری دارند و نباید کند عمل کنند . ایشان هم باید به این نکته توجه داشته باشند که حیثیت دانشگاه به اعتبار مدارک و سنجش هایی است که انجام می دهد. مسئله مدرک فروشی و
پایان نامه فروشی حرکاتی است که باید با قاطعیت با آن برخورد کرد که ما متاسفانه حرکت جدی در این زمینه ندیدیم . ولی امیدوارم که در ماههای آینده ،ایشان به صورت جدی تری با آن برخورد کنند.
به غیر از مسائلی مثل مدرک فروشی یا مشکلاتی از این قبیل که اشاره کردید آیا تخلفات دیگری هم در این حوزه داشته ایم که کمتر به چشم بیاید ؟
ما مسئله های دیگری هم به عنوان آیین نامه های ارتقای دانشگاهی و سنجش صلاحیت های علمی دانشگاهیان داریم که متاسفانه در دوره گذشته این آیین نامه ها به شدت در شورای انقلاب فرهنگی و با پیشنهاداتی که وزارت وقت داده دستکاری شده که به حیثیت نظام دانشگاهی لطمه زده است . چراکه اساتید دانشگاه نه با معیارها و صلاحیت های علمی و حرفه ای بلکه با معیارهای دیگری به اسم صلاحیت های فرهنگی سنجیده شده اند . اساتید در دوره قبل به صرف شرکت در یک جلسه ای که کاملا سمت و سوی سیاسی و جناحی داشت امتیازات می گرفتند و اگر فاقد این امتیازات بودند نمی توانستند ، ارتقا پیدا کنند . هنوز آیین نامه ها و بخشنامه ها ی اینچنینی باقی مانده است . این دولت سعی کرده است طرحی اجرا بکند که کمتر حق اساتید ضایع بشود ولی چون هنوز آن مقررات بر سر جایش هست همیشه این احتمال وجود دارد که یک وزیری بیاید و به شکل کاملا سلیقه ای تحت عنوان صلاحیت فرهنگی ،نظام ارزیابی علمی استادهای دانشگاه را فدای اهداف سیاسی بکند .
عملکردی که وزارت علوم در قبال این اختلاس اخیر انجام داده است را چگونه می دانید ؟
نمی خواهم روی این اختلاس ، ارزیابی اخلاقی بکنم. رقم به دلیل بودجه ها رقم بزرگی نیست و چیزی نیست که سرنوشت ساز باشد البته زشتی این کار بر کسی پوشیده نیست .اما باید پیگیری قضایی صورت بگیرد تا حتی اگر یک ریال هم به ناحق توسط کسی برده شده باشد به بیت المال برگردد و امیدواریم وزارت علوم به وظایف خودش عمل کند .

هیچ نظری ثبت نشده است.

نظر دهید


5 × = چهل پنج